Jak to mají živly s láskou
(c) L. Adamová (NeptunicA) - čas. Sféra květen-červen 2018, zde na webu (c) duben 2020
Jaro je v rozpuku a léto, čas lásky a milostných dobrodružství, je za dveřmi. Napadlo vás někdy, jak se vzájemně lišíme v milostném projevu? Jak lásku vyznávají jednotlivé osobnostní typy? A jaký projev lásky nás naopak přitahuje? Někdo dá více na slovní ujišťování a hovory, pro někoho je důležité souznění, empatie a společné chvíle třeba i beze slov. Někdo zase „sází“ na praktické počiny – ať už jde o fyzické objetí, nebo hmatatelný dárek.
Pravděpodobně všichni znáte své sluneční znamení, možná že jste si už vyhledali i své lunární znamení (viz článek v minulém čísle Sféry) a snad dokážete i vyjmenovat zbývající znamení zvěrokruhu. 12 znamení a 4 živly
Západní astrologie rozeznává 12 znamení a řadí je ke čtyřem živlům – VODĚ, ZEMI, VZDUCHU a OHNI. Každý z živlů je zastoupen třikrát a ve zvěrokruhu se střídají v pravidelném sledu.
K ohnivým znamením řadíme Berana, Lva a Střelce, země je spojena se znameními Býka, Panny a Kozoroha, vzduch se znameními Blíženců, Vah a Vodnáře, vodní znamení představují Rak, Štír a Ryby. Pozor na častý omyl - Vodnář není vodní znamení, nýbrž vzdušné. Jeho ideje, nápady, kterými překypuje (někdy v podobě kritiky), prýští jakoby z vidin „ideálního světa“, jakoby shůry. Jeho inteligence je spíše rozumová než citová. Které živly „zabalují“ a které „rozbalují“?
Tradiční astrologie dělí znamení a živly na ženské a mužské nebo se používá výraz „pasivní“ a „aktivní“ a přidělují se matematické symboly minus (-) a plus (+). V současném západním světě prolínajících se rolí, možností a schopností však tato tradiční označení matou. Nebudu tedy slov „ženská“ nebo „mužská“ znamení užívat. Přidržím se označení pasivní a aktivní. Jak si to představit?
Pasivní živly využívají svou energii ve světě známém, tedy vůči příbuzným či blízkým osobám. Představitelé těch dvou živlů svou energii jakoby ZABALUJÍ do důvěrného, známého, či jistého světa a do důvěrných, známých či jistých vztahů, které dále udržují, upevňují, starají se o ně. Aktivní živly jakoby svou energii používají ve světě neznámém a snaží se v něm obstát. Chtějí získat nové vztahy, obstát mezi dalšími lidmi. Jakoby svou energii ROZBALUJÍ do dobrodružného, nejistého, neznámého světa a do vztahů nových, neznámých, nepoznaných. Zkuste se zamyslet, které dva druhy živlů byste přiřadili k těm „zabalujícím“ charakteristikám a které dva druhy živlů k těm „rozbalujícím“? Je-li vaše odpověď, že více „zabalujícími“ jsou živly VODA a ZEMĚ, pak jste odpověděli výborně. Nu a ty „rozbalující“ jsou VZDUCH a OHEŇ. Samozřejmě nic neplatí bez výhrad. A jak už jsem naznačila, označení podle pohlaví, tedy muž a žena je matoucí. Jsou i ženy, které chtějí být skvělé a „rozbalit“ to. A jsou muži, kteří jsou třeba více konzervativní, a nehoní se za dobrodružstvím, jsou „pasivnější“, a přitom třeba odpovědnější. Nejde tedy o pohlaví, ale spíše o druh energie, který člověka více či méně motivuje. Také záleží na konkrétní oblasti života. Jsou lidé, kteří jsou v lásce pasivní, a v pracovní oblasti naopak velmi aktivní. Nebo naopak. To už blíže může naznačit váš osobní horoskop. Jak je to ve vašem horoskopu?
Pokud ještě nemáte svůj horoskop, můžete si ho snadno zjistit na webu najdise.cz. Stačí dokonce i horoskop bez přesného časového určení, tj. bez ascendentu, o kterém si budeme povídat jindy. Důležité je, že zjistíte zastoupení planet ve znameních. Protože každé znamení má určité živlové zabarvení, můžete zhruba odhadnout, jaký živel máte zastoupen nejvíce, a jaký třeba nejméně. Můžete například zjistit, že máte nejvíce zastoupená znamení „vodního“ živlu. Pak ve vás převažuje „voda“. Jsou-li však planetami obsazena více znamení „vzdušného“ živlu, pak ve vás převažuje „vzduch“.
A jak ty živly souvisejí s osobnostní typologií? O tom za chvíli něco řekneme. Nejprve však pár slov k typologii samotné. Typologie podle C. G. Junga a její „pravidla“
Všichni máme z každé funkce alespoň trochu. I člověk sebevíce racionální je schopen prožívat emoce, byť se v nich třeba neorientuje, nebo je prožívá jen v úzkém spektru. A naopak, i sebevíce citově laděný člověk také rozvažuje, byť se na prvním místě neřídí „rozborem“ situace…
Avšak podle toho, která z uvedených funkcí ve vás převažuje, tedy podle čeho se v životě především orientujete, to určuje, jaký jste osobnostní typ. Tedy buď typ myslivý, nebo emocionální, nebo praktický, nebo intuitivní. Další jedna či dvě funkce mohou být pomocné a naopak některá ze zbývajících funkcí je „méněcenná“. Nikoliv objektivně, nýbrž z našeho osobního pohledu. Např. myslivý (ale méně praktický) člověk může označit člověka hodně praktického za „přízemního“. Jeho dispozice se mu mohou jevit jako méně cenné. A ten praktik by mohl zase toho myslivého člověka označit za „náfuku“ (jako by v něm viděl ten přebytek vzdušného živlu…). Málo citoví lidé označují ty citlivé bytosti rovnou za „přecitlivělé“. Praktici by intuitivní vizionáře málem upalovali (dnes to platí s nadsázkou). Atd. Svůj základní osobnostní typ nezměníme, ale můžeme a MÁME své ostatní funkce rozvinout. A tu svou „méněcennou“ funkci zahlédnout, pochopit a také se jí ujmout. Třeba nás to naučí lépe chápat druhé lidi… Typologie C. G. Junga a živly V astrologii lze dát do souvislosti tyto čtyři funkce definované C. G. Jungem se živly a znameními následujícím způsobem:
Živel země (zemitá znamení – Býk, Panna, Kozoroh) – smyslové a/nebo zkušenostní zaměření (praktičnost). Živel a jeho znamení jsou poněkud konzervativní, dosti realistická. Odpovědnost (nejvíce v Kozorohu). Vztahování se ke konkrétním prožitkům (Býk), věcem, situacím, úkolům, v konkrétním prostoru a časovém horizontu. Schopnost vnímat detaily (Panna). Živel vzduchu (vzdušná znamení - Blíženci, Váhy, Vodnář) – myslivé (mentální) zaměření. Informace – sběr, vyhodnocování, analýza, zprostředkování, šíření. Schopnost zachycovat nové poznatky. Technologie (Vodnář). Zvídavost (Blíženci). Nápaditost. Také mobilita (často i pohybová). Vyjednávání (Váhy). Živel vody (vodní znamení) – citovost, empatie, vědomý či nevědomý zájem o duševní obsahy, či o to, co je skryté „pod hladinou“ viditelného dění. Aniž ví – vciťuje se. Situace vyhodnocuje citově ve vztahu k sobě a blízkým osobám. Schopnost citového ovlivňování (někdy manipulace). Živel ohně (ohnivá znamení – Beran, Lev, Střelec) – intuice. Vhled. Tušení či „vidění“ toho, co v realitě buď již neexistuje, nebo ještě neexistuje (objevitelé „minulosti“ i objevitelé „budoucnosti“). Podvědomě správné usuzování. Schopnost pro něco se nadchnout, zahořet. Strhnout druhé. Schopnost vnímat celek, souvislosti. A jak je to s láskou?
Vzdušný – mentální typ. Potřebuje více slovní vyznání a ujišťování. V korespondenci či komunikaci nechybí vysvětlování, argumentace, přesvědčování. K vyznání lásky může napomoci společný výlet, rozhovor. Někdy i polemika.
Vodní – citový typ. Potřebuje něžné pohledy, jemné doteky, citové dárečky (květinu, srdíčko či milý obrázek), společně sdílené prožitky (jako je společná melodie, film), nebo sdílené hodnotové postoje (třeba vůči druhým lidem). Také mohou toužit po vzájemné citové závislosti. Zemitý – zkušenostní typ. Ten, kdo je více prakticky orientovaný (smyslově vnímavý), ten má spíše důvěru v cit projevovaný dárky, které mají užitečnou nebo využitelnou hodnotu. Od dobrého jídla, přes věcné dárky až po praktickou pomoc s něčím detailním nebo obtížným. Ale také je to i realita těla, což může být milostné potěšení – nebo péče o správnou životosprávu. Ohnivý – intuitivní typ. Co prožívá jako milostné vyznání? Společné dobrodružství, výlet do neznámé krajiny. Anebo pátrání po pokladu se spoustou nečekaných překážek. To se může vyskytnout v rámci vědecké práce, v tvorbě anebo během objevitelské dovolené… Stále potřebuje nové výzvy! Protiklady se přitahují…
Pamatujme však na to, že zpočátku se vztah probudí vzájemnou přitažlivostí a iluzí podobnosti. Ve skutečnosti však dříve či později zjistíme, že je ten druhý „jiný“. Často úplně jinak založený typ, než jsme my sami, s protichůdnou živlovou dynamikou. Jak se to mohlo stát?
O tom poeticky vypráví řecko-římský mýtus, že Amor, syn bohyně lásky Venuše, vystřeluje šípy lásky (milostného uhranutí), aby spojil to, co se může jevit jako takřka nespojitelné (např. oheň a vodu). Humorněji o tom pojednává známý český film „Hodíme se k sobě, drahoušku?“ Také v lidových příslovích se na to pamatuje, když se říká, že se potřebujeme „doplňovat“ a že se „protiklady přitahují“. Proč? Protože nejen vztah, ale zejména my sami se díky vzájemným protikladům rozvíjíme. Z různosti a protikladů se můžeme učit, růst, zcelovat se. Tak ať se daří! Poznámka aktuální - k osobnosti A. Einsteina jsem uveřejnila astromedailonek, ke čtení zde.
|